Chleb codzienny

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,077
446
83
trudno jest uformowac bochenek korzystajac z tego przepisu
mozliwe ( patrz: bochenek upieczony przez qd), ale dosc trudne. po prostu trzeba nabrac troche wprawy.
jesli upierasz sie przy pieczeniu luzem, a nie w formie, lepszy efekt osiagniesz korzystajac z innej receptury, gdzie ilosc zaczynu jest mniejsza. poza tym wszystko zalezy od maki jakiej uzyjesz do chleba (wysokobialkowa czy nie
icon_question.gif
, razowa czy nie
icon_question.gif
)
jesli sie dobrze wczytasz - w tym przepisie nie ma nic o odgazowaniu ciasta i skladaniu bochenka

to swietny przepis dla poczatkujacych i dla tych co pieka raczej w formie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tedi

Member
Maj 28, 2010
13
0
0
mirabbelka @ 4 Jul 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=996475poza tym wszystko zalezy od maki jakiej uzyjesz do chleba (wysokobialkowa czy nie
icon_question.gif
, razowa czy nie
icon_question.gif
)
Mam dwa słoje z zaczynem w lodówce, jeden z mąki żytniej 2000, używam go do pieczenia 100% żytniego chleba w foremkach.Przy czym pierwsze zasilanie robię z mąki żytniej 2000 a dwa kolejne z żytniej 720, wychodzi super chlebek.

Drugi zaczyn mam z mąki żytniej 720, używam go do pieczenia chleba codziennego.Codzienny piekę pół na pół z żytniej 720 i pszennej 650.

Jak nie obmywam bochenka z mąki to rośnie pięknie do góry nawet podczas pieczenia, chociaż piekę bezpośrednio na blasze piekarnika, problem jest tylko w tym pękaniu.

Moje kolejne pytanie brzmi czy nie lepiej wogóle nie nacinać tylko poczekać aż sobie pęknie tam gdzie chce?
Czy raczej popracować nad odgazowaniem i składaniem?
Rozmawiałem z kuzynką, która pamięta pieczenie w piecach chlebowych, według niej nie nacinano chleba a tylko robiono dziurę palcem na środku bochenka nie pamięta żeby chleby pękały.Czyżby stare technologie były lepsze?
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,795
1,189
113
Ja sie dzisiaj zapedzilam na chleb powszedni na lisciach chrzanu
icon_smile.gif


na_lisciu_chrzanu_cc.jpg
 

Załączniki

  • na_lisciu_chrzanu_cc.jpg
    na_lisciu_chrzanu_cc.jpg
    36 KB · Wyświetleń: 1

viki-nka

Member
Wrz 5, 2010
150
0
0
Mój właśnie siedzi w piecu, ale już widzę, że coś sknociłam, bo pękł potwornie z boku.
Później zrobię zdjęcie i jak mi się uda to wstawię.
 

viki-nka

Member
Wrz 5, 2010
150
0
0
Stawiam na za gęste ciasto, czułam, że powinnam dodać jeszcze ździebełko wody, ale koniecznie chciałam bochenek wyrastający wolnostojąco, no to teraz mam
icon_smile.gif
.
Poprawię się następnym razem
icon_smile.gif
. Dziękuję Mirabbelko
icon_smile.gif
.
Mam jeszcze jeden problem, w moim piekarniku chleby piekę w minimalnym podanym w przepisie czasie, a czasem krócej, bo szybko się rumienią i wtedy przykrywam folią aluminiową lub przełączam na grzałkę dolną, ale i tak muszę skracać pieczenie. Po wyjęciu z pieca, postukane od spodu dają prawidłowy odgłos i nie są w środku mokre. Czy mogą się piec krócej?
 

Dana17

Member
Wrz 30, 2010
17
0
0
Ja dzisiaj upiekłam ten chlebek. Byłam taka szczęśliwa, że mi wkońcu uda się upiec wysoki chleb.
Niestety piekłam w garnku rzymski i cała skórka ze spodu i po bokach się zerwała - nie dałam rady go wyciągnąć.
cry_1.gif

Posmarowałam go przed włożeniem ciasta olejem i wysypałam płatkami żytnimi a mimo to przywarł do gara tak że zmuszona jestem to wydrapywać
icon_neutral.gif


Co zrobić by to się więcej nie powtórzyło?
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,795
1,189
113
samanta @ 13 Oct 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1036551Ach jej, jaki piękny chleb a ja go dotąd nie widziałam! I co, dobry był?
Chleb jak chleb, zblazowana jestem , bo wszystkie chleby w domu pieczone sa fantastyczne i nie umywaja sie do gotowcow:)
A ze na lisciach ? eee. bez rewelacji, kapusta mi bardziej;
pozostaje tatarak do wyprobowania, ale to chyba dopiero wiosna...
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
qd @ 13 Oct 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1036571Chleb jak chleb, zblazowana jestem , bo wszystkie chleby w domu pieczone sa fantastyczne i nie umywaja sie do gotowcow:)
A ze na lisciach ? eee. bez rewelacji, kapusta mi bardziej;
pozostaje tatarak do wyprobowania, ale to chyba dopiero wiosna...
A mnie tatarak przy jedzeniu śmierdzi, a do chleba najbardziej wolę liście chrzanu, wolę je stanowczo od kapuścianych.
A zblazowana swoją drogą jesteś , nie ma co, ale trudno się dziwić
icon_mrgreen.gif
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,077
446
83
Dana17 @ 13 Oct 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1036527Ja dzisiaj upiekłam ten chlebek. Byłam taka szczęśliwa, że mi wkońcu uda się upiec wysoki chleb.
Niestety piekłam w garnku rzymski i cała skórka ze spodu i po bokach się zerwała - nie dałam rady go wyciągnąć.
cry_1.gif

Posmarowałam go przed włożeniem ciasta olejem i wysypałam płatkami żytnimi a mimo to przywarł do gara tak że zmuszona jestem to wydrapywać
icon_neutral.gif


Co zrobić by to się więcej nie powtórzyło?
jeali garnek jest nie powlekany w srodku to na poczatku zawsze robi takie problemy. Trzeba dokladnie smarowac, najlepiej tluszczem stalym (maslem ?) lub olejem dobrze schlodzonym. Ja smaruje forme, potem posypuje gruba maka i wstawiam na jakis czas do lodowki, zeby calosc dobrze zastygła.
Moim zdaniem mąka lepieij sie do tego celu nadaje niz płatki.

Z czasem garnek sie wypali i chleb bedzie coraz lepiej z niego wyskakiwał
icon_mrgreen.gif
 

viki-nka

Member
Wrz 5, 2010
150
0
0
Jestem po drugim podejściu do tego chleba i znowu klapa, tym razem na własne życzenie, bo ciasto pozostawiłam tak gęste jak w pierwszym chlebku, ale do wyrastania wstawiłam do lodówki na całą noc. Niestety nie drgnęło w lodówce ani milimetra, później cały dzień wyrastało przy grzejniku i drgnęło troszkę wieczorem. Dłużej nie czekałam i upiekłam. Mimo nacięć pękło mu się baaardzo u góry, wyglądało to tak jakby chciał ze skórki wyjść.
Mimo tego jeszcze się nie poddaję, bo smakuje mi, a małżowi przede wszystkim.
Tak więc jutro podejście numer trzy, tym razem z dużo rzadszym ciastem, najwyżej w keksówce albo garnku rzymskim upiekę
icon_smile.gif
, chociaż podobają mi się kształty bezforemkowe i chyba są bardziej ponętne dla mnie
icon_smile.gif
.
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,077
446
83
ciasto chlebowe wkladamy do lodowki dopiero po pewnym czasie - kiedy zaczyna rosnac. Kiedy mamy watpliwosci czy bedzie roslo - lepiej przetrzymac je w temperaturze pokojowej a dopiero pod koniec wyrastania ewentualnie do lodowki.

To nie jest najlepszy chleb do wyrastania w formie bochenka, szczegolnie dla poczatkujacych.
Radze jednak pocwiczyc z luznym ciastem do formy
gruebel_2.gif


 

aselwe

Member
Paź 26, 2010
4
0
0
Witam.
Właśnie jestem po 'pierwszym razie' - oczywiście mam na myśli chleb codzienny Mirabelki.
m_j_chleb_codzienny_2.jpg

Niestety jak u wielu druga strona mniej udana:
m_j_codzienny__druga_strona_medalu.jpg
a po przekrojeniu:
m_j_chleb_codzienny_po_przekrojeniu.jpg

ale mnie i żonie smakował, szczególnie gdy się coś na niego położyło:
co__po___my_na_ten_codzienny_2.jpg


Wielki dzięki za wiele cennych informacji na temat pieczenia chleba.
Pozdrawiam serdecznie.
Andrzej
 

Załączniki

  • m_j_chleb_codzienny_2.jpg
    m_j_chleb_codzienny_2.jpg
    78.5 KB · Wyświetleń: 1
  • m_j_codzienny__druga_strona_medalu.jpg
    m_j_codzienny__druga_strona_medalu.jpg
    75.4 KB · Wyświetleń: 1
  • m_j_chleb_codzienny_po_przekrojeniu.jpg
    m_j_chleb_codzienny_po_przekrojeniu.jpg
    93.9 KB · Wyświetleń: 1
  • co__po___my_na_ten_codzienny_2.jpg
    co__po___my_na_ten_codzienny_2.jpg
    101.8 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

aselwe

Member
Paź 26, 2010
4
0
0
Pewnie masz rację Mirabbelko. Ale bałem się, że ciasto będzie się rozpływć. Jak dotąd swoje chleby (zawsze żytnie) piekłem w keksówkach. Nie chciałem mieć 'naleśnika" , żona by się ze mnie śmiała. Nie spodziewałem się, że chleb w piekarniku tak wyrośnie.

Pozdrawiam
Andrzej
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: