Krajanka piernikowa z marcepanem i powidlami

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,493
3,813
113
Tylko warto pamiętać, że oryginalna wersja jest bardzo słodka, więc jak ktoś woli mniej słodkie wypieki, warto obciąć część cukru.


qd @ 27 Nov 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1551124Poszukaj w zdrowych sklepikach powideł z suszonych śliwek , maja tylko 10 % cukru i są smaczne ; o takie
Jak ja lubię takie etykiety. W nazwie - bez cukru. W składzie - cukier. Ale może się ktoś nie doczyta....
icon_evil.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
2,022
499
83
Zastanawiam sie, czy te dodatki w sklepowych powidlach nie wplywaja na konsystencje krajanki po upieczeniu. Robilam ja dwa razy, zawsze z powidlami Lowicz. Za pierwszym razem dalam malo powidel i slabo je bylo czuc, ale krajanka miala dobra konsystencje. W zeszlym roku dalam caly sloik na jedna krajanke i krajanka mi sie rozjezdzala w czasie krojenia, a i w czasie lezakowania gorna czesc ciasta piernikowego zjezdzala z powidel. Mam ochote na krajanke, ale juz sie boje robic. Marcepan tez mi rzadki w zeszlym roku wyszedl
icon_sad.gif
 

wika

Member
Cze 22, 2006
3,636
0
36
Agatko przyjrzałam się dziś powidłom w sklepie i tylko te firmy Dawtona składały się ze śliwek i cukru.
big_indeks.jpg
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Kupiłam dziś z Pińczowa i jakieś drugie pod marką "Słoneczny Ogród" w Społem.
Będę próbować.
Jeszcze Międzychód widziałam ale 3 słoiczków to nie zjem ;)
 

sabuto

Member
Mar 23, 2012
6,305
0
36
Melduje,ze Upieklam i pełen sukces
icon_mrgreen.gif
z ciastem nie było problemu, ale mąkę dodawalam powoli i wsumie weszlo mniej niż w przepisie . Ciasto walkowalam na jeden duży prostokat ,a podspodem papier do pieczenia posypany mąka.Połowę posmarowalam masą,a drugą powidlami. Potem chwyciłam razem z papierem i siup zlozylam na pół. Zapamiętam żeby zawsze tak robic
icon_mrgreen.gif
 

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,114
1,567
113
I ja juz upieklam. Chce w tym roku wyslac kilka kawalkow krajanki do Polski jako slodki dodatek do prezentu. Czy ktos ma jakies doswiadczenia z wysylaniem tej krajanki? Przetrwa? Troche sie boje, ze sie rozwali, chociaz oczywiscie postaram sie jak najlepiej zapakowac.
 

Dorotka.p

Member
Wrz 21, 2007
1,660
0
36
I ja ją dzisiaj zrobiłam. Ale ciasto lepiło mi się okropnie do rąk i musiałam je podsypać mąką, bo inaczej za nic nie dałoby się uformować w jakikolwiek kształt, nie mówiąc o rozwałkowaniu. I chyba trochę za mało dałam masy marcepanowej, bo na zdjęciu Bajaderki jest całkiem gruba, a u mnie to zaledwie wąski paseczek wyszedł. Muszę to sobie zanotować w przepisie na przyszłość, bo potem zapomnę.
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,414
875
113
sabuto @ 3 Dec 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1551779Melduje,ze Upieklam i pełen sukces
icon_mrgreen.gif
z ciastem nie było problemu, ale mąkę dodawalam powoli i wsumie weszlo mniej niż w przepisie . Ciasto walkowalam na jeden duży prostokat ,a podspodem papier do pieczenia posypany mąka.Połowę posmarowalam masą,a drugą powidlami. Potem chwyciłam razem z papierem i siup zlozylam na pół. Zapamiętam żeby zawsze tak robic
icon_mrgreen.gif
Aniutka, wysyłałam krajanke wiele razy, w różnych blaszanych pudełkach (takich po cukierkach czekoladowych), układałam nawet 3 warstwy przedzielając celofanem i mała gałązką jedliny.
Dochodziły zawsze bez skazy.
lecker.gif
 

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
2,022
499
83
Obiecywalam sobie, ze juz wiecej tej krajanki nie bede robic, bo ciagle cos mi nie wychodzi. Jednak znowu sie skusilam. Niestety spod nie jest dobrze wypieczony w srodkowej czesci
icon_sad.gif
Pieklam dluzej i w nieco nizszej temperaturze. Smakuje swietnie, ale ten zakalec mnie denerwuje. Mialam robic w podwojnej porcji, ale zrobilam z jednej. Chyba sie skusze dzisiaj na jeszcze jedna probe i wrzuce do czarnej blaszki.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,493
3,813
113
Małgośka, ja od kilku lat robię tę krajankę na bazie innego ciasta, ostatnio - tego, choć z oryginalnym nigdy nie miałam problemów (dawałam tylko sporo mniej cukru):
https://www.cincin.cc/index.php?s=&show...t&p=1487747
W tym roku też już upiekłam.
Z porcji ciasta mam dwie krajanki na całą blachę piekarnikową każda.
Poszłam na łatwiznę i wykorzystałam gotowy marcepan z Lidla (po dwie paczki na jedną krajankę).
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
2,022
499
83
Tez muslalam o tym ciescie. Czytalam, ze tak robisz i widzialam Twoje zdjecia. Ale nie daje mi spokoju, ze z bajaderkowym przepisem nie moge sobie poradzic.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,493
3,813
113
A, rozumiem. Weszło Ci na ambicję.
icon_smile.gif

Myślę, że zastosowanie ciemnych blach to krok w dobrym kierunku.
Mój piekarnik niczego nie upiecze w aluminiowej; w szkle i ceramice też mu gorzej idzie.

EDIT:
Odszukałam swoje proporcje i okazało się, że cięłam cukier o połowę i w cieście, i w masie:
https://www.cincin.cc/index.php?s=&show...st&p=633695
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
2,022
499
83
Wezme ciemna blache i bede piekla na najnizszym poziomie. Boki wczorajszej krajanki sa idealne, srodek zakalcowaty.
Ale wyrzucac nie bede. Mysle, ze spokojnie zjemy.
 

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,114
1,567
113
janie @ 13 Dec 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1553077Aniutka, wysyłałam krajanke wiele razy, w różnych blaszanych pudełkach (takich po cukierkach czekoladowych), układałam nawet 3 warstwy przedzielając celofanem i mała gałązką jedliny.
Dochodziły zawsze bez skazy.
lecker.gif
Super! bardzo dziekuje za odpowiedz. Ja tez juz moja wyslalam - zapakowalam w ozdobne pudelka przedzielajac warstwy pergaminem. Na wierch dorzucilam pierniczki. Pudeleczka wstawilam do wiekszego pudelka, zabezpieczylam przed przesuwaniem sie i polecialy w swiat.
 

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,637
1,188
113
Zrobiłam dwie krajanki orzechowe i dwie marcepanowe. Ciasto z przepisu, który podała Joanna.
Oczywiście, nie doczytałam, że mam na noc zostawić i już pocięłam... W związku z tym, że świeże źle się kroiło to brzegi macepanowego są brzydkie. Drugiemu obcięłam tylko brzegi i zostawiłam do jutra. Co do orzechowego, pięknie się kroiło i smakuje wybornie. Marcepanowym nie jestem zachwycona ale nie mogło być inaczej skoro miałam masę a nie pastę.
 

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
2,022
499
83
A u mnie w koncu sukces
icon_smile.gif

Pieklam w ciemnej blaszce, na najnizszym poziomie i posmarowalam blaszke olejem. Nie ma zakalca!
Nawet moglam ciut krocej piec, bo moglaby byc bardziej miekka. Nie lukrowalam. Pokroilam i wystawilam na balkon.
Do masy marcepanowej dalam jedno zoltko, bo jednak jak dam dwa, to masa jest troche za rzadka.