Inspirowane przez Olive panini

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Dziuniu czy ty to piekłaś jako jedną bułkę?
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
No tak,upiekłam to jako jedną bułkę a raczej chleb :mrgreen: Nie miałam czasu i siły na pojedyncze bułki
icon_smile.gif

Wyrastało w koszyczku w ściereczce i bardzo dlugo wyrastało,ale jak już pisałam nie miałam wystarczającej ilości drożdży.Następnym razem zrobię już tak jak trzeba,bo jednak wszystkim smakowało mimo dodatków
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Lisko, ja dopiero zauważyłam, że dajesz o 4 razy więcej drozdzy niz w przepisie, dlaczego tak?
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Czyli że jak dałam 4 razy mniej drożdży to dobrze?Bo wyrosło tyle że długo wyrastało-jakieś 4-5 godzin.Pewnie jakbym zrobiła bułki to szybciej by wyrosły niż całość :dump: :mrgreen:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Dziuniu w przepisie na podwójna ilość mąki w stosunku do tego, co podała liska, jest polowa ilości drożdzy. Czyli u Liski jest 4 razy więcej. Coś dziś gmatwam strasznie.
Poza tym w ksiazce jets napisane, ze ten chleb BARDZO MAŁO rośnie, bo jest tak naładowany wszystkim. Spora ilość soli też robi swoje. No i jelsi rację ma PR a nei Alford, i jeśli semolina mimo, ze jest wysokobialkowa, to to białko nie jest wcale glutenem (nie wiem, jakie jeszcze białka są w ziarnie...) - to ten chleb po prostu za bardzo urosnąć nie ma na czym.

Ja tam zawsze, jak to mówi PR, daję tylko tyle drożdży, ile jest potrzebnych, żeby get the job done. Czasem wystarczy i szczypta.

co do kształtu, w ksiazce Alforda buleckzi już nie rosną właściwie po podzieleniu, wiec czas rośnięcia materiału do upeiczenia jednego chleb czy, powiedzmy, 6 buleczek musi być ten sam.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
no to ja dziś zrobiłam z samymi suszonymi pomidorami, bo mój tata nie lubi oliwek... no i zamiast bigi dałam zakwas. Tata i matka się rzucili jakby byli głodzeni... a ja wole z oliwkami i bigą (za to tamte to tylko ja jadłam
icon_smile.gif
)) I dogódź tu wszystkim :lol:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Lisko, byli po wielkim obiedzie, spaghetti bolognese z całej paczki makaronu! :roll:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
ja robię tak (dla Dziuni)

Biga z przepisu na pugliese
+
2,5 szkl letniej wody
1/2 łyżeczki drożdzy
1,5 szklanki semoliny tej grubej
1 łyżka soli
2 łyżki oliwy z oliwek
1 szklanka oliwek pokrojonych
3-4 szklanki mąki do wszystkiego
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Kurcze balde, ale mi dzis pyszne wyszly ! pierwszy raz zrobilam ich bige (1 szkl maki na pol szklanki wody i pol lyzeczki drozdzy, wymieszac, zostawic na 12 h) - nie wiem, czy to przez to, czy przez co, ale bomba dzis sa! mmmmmhhh!