Tort orzechowy MM

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
tort_mm_004.jpg

15-20 dag mielonych włoskich orzechów
ok 10 dag fruktozy ( można dać mniej)
5-6 jajek
1 łyżeczka proszku do pieczenia

żółtka utrzeć z fruktozą do białości, miksować dalej stopniowo dodając mielone orzechy+ proszek do pieczenia.
Białka ubić na sztywną pianę, delikatnie wymieszać z masą orzechową.
wyłożyć do natłuszczonej i wysypanej orzechami ( lub wyłożonej papierem do pieczenia) tortownicy ( śr. 22 cm).
Piec ok. 0,5 godziny w temp. ok 160 stopni ( sprawdzić patyczkiem czy gotowe).
Biszkopt wystudzić ( najlepiej upiec poprzedniego dnia)

Masa:

0,5 l. śmietanki 30%
1 serek mascarpone ( 250 g)
2-3 łyżeczki żelatyny rozpuszczonej w niewielkiej ilości wody ( mniej niż 1/4 szklanki)
fruktoza do smaku ( dałam chyba 2 łyżki )

Śmietankę ubić na sztywno stopniowo wmieszać serek+ fruktozę a na koniec wlać pomalutku żelatynę i już b. krótko razem wymieszać ( uważać żeby się nie zwarzyło)

Biszkopt przekroić na 3 krążki, nasączyć ponczem ( woda+ sok cytrynowy+ fruktoza do smaku) i przełożyć masą. Część masy zostawić do posmarowania boków i wierzchu. Udekorować wg uznania-ja boki obsypałam siekanymi orzechami a wierzch posypałam startą gorzką czekoladą ( 70%)

tort_mm_005.jpg

 

Załączniki

  • tort_mm_004.jpg
    tort_mm_004.jpg
    119.7 KB · Wyświetleń: 2
  • tort_mm_005.jpg
    tort_mm_005.jpg
    110.4 KB · Wyświetleń: 2

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
No takie zdjęcia i przepisy takie są bardzo mocnym argumentem za tą dietą. Jeszcze trochę popatrze, poczytam i kto wie...
All, widziałam fruktozę w takim malutkim sklepiku ze zdrową żywnością, może zapytaj w sojej okolicy a jak nie to na PW i Ci moge kupic i wysłać.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
fruktozę kupuję w sklepie ze zdrową żywnością, jest też w sklepach gdzie są wydzielone stoiska ze zdrową żywnością oraz w aptekach.
 

Jeska

Member
Gru 2, 2009
339
0
0
Ze ja tego wczesniej nie widzialam! Az jeknelam jak zobaczylam to zdjecie. I to bez maki i cukru.... dzieki stokrotne!
 

Piadina

Member
Lut 24, 2009
402
0
0
Beatko, super ten tort! na deser po obiadku mniam - też jestem na MM (z odstępstwami)
daumen.gif

* fruktozę zawsze kupuję w aptece
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: