Irish Soda Bread

Agatka

Member
Sie 28, 2006
3,106
0
0
Składniki:
- 3 szklanki mąki
- 1 łyżeczka soli
- 3 łyżki cukru (można więcej - jak kto lubi)
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 500 ml kefiru

Wszystko razem wyrobić na jednolitą (baardzo klejącą ) masę. Przełożyć do formy wyłożonej papierem do pieczenia (mała prostokątna, albo jaką kto lubi), lub ułożyć w formie okrągłego bochenka bezpośrednio na blache posypaną mąką. Wierzch chlebka posmarować niewielką ilością oleju.

Włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopniu, piec ok. 50 minut (najlepiej sprawdzać stan środka metodą "na patyczek")

Po upieczeniu chlebek będzie miał dość grubą i baardzo chrupiącą skórkę, więc po wyjęciu dobrze jest go przykryć mocno wilgotną szmatką i odstawić na chwilę. Skórka będzie wtedy lepsiejsza, bardziej miękka.

ja robie buleczki i dodaje do nich orzeszki i rodzynki i wiecej cukru i mniej soli

albo takie podluzne z kminkiem i papryka i wtedy mniej cukru a wiecej soli
poza tym zamiast kefiru moze byc maslanka
sa mniam mniam
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Juz od jakiegos czasu sie przymierzalam do tego przepisu...troszke mnie odstraszala ta ilosc kefiru, ale okazalo sie, ze bylo warto zaryzykowac.
Dodalam jedynie jedna lyzeczke slodu piekarskiego. Chlebek w smaku zupelnie inny, trudno opisac, taki specyficzny ze wzgledu na kefir (ja robie kefir domowym sposobem, wiec na pewno smak zalezy od stopnia ukwaszenia). Wilgotny, miekki, sprezysty. Ciasto rzeczywiscie bardzo klejace, nakladalam je do keksowki lyzka. Nastepnym razem sprobuje Twojej wersji z orzeszkami.

Imagem_002.jpg

Imagem_003.jpg

Imagem_004.jpg
 

Załączniki

  • Imagem_002.jpg
    Imagem_002.jpg
    62.4 KB · Wyświetleń: 1
  • Imagem_003.jpg
    Imagem_003.jpg
    75.3 KB · Wyświetleń: 1
  • Imagem_004.jpg
    Imagem_004.jpg
    63 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Koffee

Member
Lip 26, 2007
1,341
0
0
zrobiłam dzisiaj bułeczki z podobnego przepisu na irlandzkie:
- 240 g mąki pszennej 2.000
- 25 g masła
- 200 g jogurtu naturalnego
- łyżeczka sody
- szczypta soli

wyszło 6 sztuk, piekłam 15 min/220C - niebo w gebie, może dlatego, że pieczywa nie jadłam od kilku miesięcy... mojej mamie też smakują
icon_smile.gif
i w dodatku zdrowe, bo żadnego cukru nie dałam, a mąka pp

mięciutkie i rozpływające się w ustach, ale z wierzchu chrupko-kruchutkie
mniam.gif